Vítejte na oficiálních stránkách obce ...

Povinná kontrola kotlů na tuhá paliva

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Vlastníte topné zařízení na tuhá paliva? Slyšeli jste již o povinnosti podrobit topné zařízení pravidelné kontrolní prohlídce, ale nemáte dostatek informací? Za nesplnění zákonných podmínek Vám hrozí pokuta až do výše 20 tisíc Kč.

Tomuto problému lze včas předcházet. Zde Vám přinášíme několik stručných ale jasných informací, které je nutné znát.

Z jakého důvodu musí proběhnout v roce 2016 kontrola zdroje na tuhá paliva?
Dle zákona 201/2012 Sb. §17 odst. 1, písm. h) je povinností každého majitele zdroje na tuhá paliva, které slouží pro vytvoření a přenos tepla pro teplovodní soustavu, provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a schopnosti provozu tohoto zařízení.
Podle §41 odst. 15 musí první kontrola proběhnout nejpozději do 31.12.2016

Kdo má oprávnění provést kontrolu zařízení na tuhá paliva?
Kontrolu může provádět jen výrobcem proškolený technik, který je držitelem oprávnění k instalaci, provozu a údržbě zařízení !

Všechny potčebné kontakty na servisní techniky v našem okolí a další informace naleznete na webu Asociace podniků topenářské techniky

Povinnou kontrolu pro značky kotlů Dakon, Buderus, OPOP Vám provede firma Martin Nani - Tepelná zařízení, na níž se můžete také obracet s případnými dotazy.

Co dělat v případě, že vlastním kotel, jehož výrobce již neexistuje?
V případě, že vlastníte kotel, jehož výrobce již na trhu nepůsobí, může tuto kontrolu provést jakýkoliv oprávněný kontrolor.

Jaké kotle podléhají povinné kontrole od roku 2016?
Jedná se o všechny kotle, jejichž příkon je 10 až 300kW včetně, a všechny krby s teplovodní vložkou. První kontrola musí proběhnout do konce roku 2016, tedy do 31.12. 2016.

Pokud mám zakoupený kotel z minulého, nebo letošního roku a vztahuje se na něho záruční lhůta, musím také zařídit jeho povinnou kontrolu?
Ano, povinnost zajistit kontrolu se týká všech kotlů bez výjimky, tedy i těch nově zakoupených a instalovaných v letošním roce 2016.

Jak zjistím příkon svého kotle?
Samotný jmenovitý příkon bývá uvedený na výrobním štítku v kW a u starších kotlů v ccal.
Pokud Vám štítek na kotli už chybí, naleznete informaci v Návodu k instalaci a obsluze kotle.
Jmenovitý příkon zjistíte také výpočtem - výkon / účinnost kotle.

Co bude na mém kotli kontrolováno?
Na vašem kotli bude kontrolována především správná funkčnost konstrukčních prvků spalovacího stacionárního zdroje, řídící a zabezepčovací prvky zdroje, palivové hospodářství, teplovodní soustava a neposlední řadě řádná údržba zdroje.

Jaké dokumenty musím předložit já?
Pro předložení si připravte doklad o kontrole a čištění spalinových cest a pokud je k dispozici, tak také revizi spalinových cest.

Podrobnější informace k provedení kontroly vašeho zařízení Vám poskytne firma

KONTROLA KOTLŮ INSTALATERSTVÍ
S dovolením bychom Vás chtěli upozornit na naši firmu, která provádí povinné kontroly kotlů na základě certifikátů a školení od předních českých výrobců automatických kotlů a kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním:
BENEKOV, VARIMATIK: v rozsahu kontrola kotlů - servis záruční a pozáruční - montáž a uvedení do provozu.
SLOKOV, DAKON - BUDERUS: v rozsahu kontrola kotlů - montáž a uvedení do provozu.
OSTATNÍ - domácí výroby, neurčeného výrobce, bez výrobního štítku - v rozsahu kontrola kotlů Dle zákona 201/2012 Sb. je každý provozovatel kotle na pevná paliva s příkonem nad 10 kW, což je téměř každá domácnost topící pevnými palivy, povinen zajistit zákonnou kontrolu svého kotle do konce roku 2016 a následně každé dva roky. Platí pro staré i nové kotle bez ohledu na emisní třídu nebo datum instalace, hrozí pokuta 20 000 - 50 000 Kč.
DALŠÍ OBORY NAŠÍ FIRMY:
- vlastníme osvědčení o profesní kvalifikaci topenář- montér kotlů, které nás opravňuje k montáži, návrhům, a poradenství v oblasti dotovaných kotlů v rámci kotlíkových dotací.
- Provádíme veškeré topenářské a vodoinstalatérské práce, vlastníme nejmodernější nářadí a přístroje, které umožňují provádět zakázky v nejvyšší možné kvalitě a za přijatelnou cenu.
- zabýváme se také jádrovým vrtáním železobetonu, kamenného, či cihlového zdiva - otvorů v průměru 30 mm - 255 mm a hloubky až 2m.
Kontaktní osoba: PAVEL KUČERA IČO:65754191 DIČ:CZ7603094807 FB: PAVEL KUČERA

Nebo firma: Ing. Juraj Zeman, HUEGLI TECH Eastern Europe s.r.o., Rohozná u Jihlavy. Informace na telefonu 725 943 876 nebo e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Naše firma je certifikována pro provádění revizí kotlů a rádi bychom tuto službu nabídli všem dotčeným obyvatelům. Současně nabízíme i další služby související s výběrem, instalací a provozem kotlů na pevná paliva včetně všech kominických služeb.

Zákonné revize kotlů, Kotel, komínHTEE ceník služeb,